Header is loading...

badania

Poezja na dziś

Międzynarodowe sesje akademickie stanowią kluczowy element koncepcji festiwalu Between.Pomiędzy. Jako, że jego dwunasta odsłona to chwila namysłu nad naszymi dotychczasowymi, obecnymi, ale też planowanymi działaniami, do dyskusji na temat współczesnej poezji i teatru zaprosiliśmy badaczy z kraju i ze świata. Proponujemy osiem spotkań w formie dyskusji seminaryjnych.

badania

1

Wykład o twórczości Anne Stevenson – David Fuller

W swoim wykładzie professor Fuller skupi się na szerokim omówieniu twórczości Anne Stevenson, odwołując się do takich książek poetki jak „Correspondences” (1974) czy „Completing the Circle” (2020). Poświęci uwagę również poszczególnym wierszom powstałym w różnych okresach życia autorki. W wykładzie poruszone zostaną również zagadnienia związane z jej inną twórczością pisarską (biografia, krytyka). Całość będzie uzupełniona nagraniami, na których sama Stevenson będzie czytać swoje utwory.

David Fuller to emerytowany profesor literatury angielskiej w Uniwersytecie w Durham. Jest autorem m.in.: „Blake’s Heroic Argument” (1988), „James Joyce’s ‘Ulysses’” (1992), „Signs of Grace” (Cassell, 1995, z Davidem Brownem), oraz esejów poświęconych poezji, dramatowi i powieściom od okresu średniowiecza po czasy współczesne. Jest redaktorem następujących książek: “Tamburlaine the Great” for the Clarendon Press complete works of Marlowe (1998), “William Blake: Selected Poetry and Prose” (Longman Annotated Texts, 2000), oraz współredaktorem: (z Patricią Waugh) “The Arts and Sciences of Criticism” (1999) i (wraz z Corinne Saunders i Jane Macnaughton) “The Recovery of Beauty” (2015). W 2005 roku nakładem wydawnictwa Enitharmon ukazała się współredagowana przez niego (z Corinne Saunders) „Pearl”, w adaptacji Victora Wattsa. „The Life in the Sonnets”, wraz z pełnym nagraniem wierszy zostało opublikowane w serii „Shakespeare Now!” (2011), a praca “Shakespeare and the Romantics” w serii „Oxford Shakespeare Topics” (2021). Pobierał wykształcenie muzykologiczne, publikuje teksty poświęcone operze i baletowi.

badania

2

„Współczesna poezja brytyjska i irlandzka, 1960-2015” – David Malcolm, Wolfgang Görtschacher i Jerzy Jarniewicz

Jakie są niektóre z powtarzających się form i gatunków we współczesnej poezji brytyjskiej i irlandzkiej? Jakie są relacje między formami stałymi a wolnymi, między tradycją a awangardą? Jakie są niektóre z grup i ruchów poetów w tym okresie? Czy głosy kobiet i czarnoskórych pisarzy zyskały na znaczeniu w ciągu ostatnich kilku dekad? Co z poezją z regionów Wielkiej Brytanii? Kim są poeci, których wszyscy znają, a kim są poeci, których wszyscy powinni znać? Jakie instytucje leżą u podstaw pisania i publikowania poezji w Wielkiej Brytanii i Irlandii?

Te i wiele innych tematów porusza książka “The Companion to British and Irish Poetry 1960-2015” (Przewodnik po poezji brytyjskiej i irlandzkiej 1960-2015), wydana w 2020 roku przez Wiley-Blackwell pod redakcją Wolfganga Görtschachera i Davida Malcolma. Podczas spotkania Görtschacher i Malcolm będą dyskutować o Przewodniku i problemach, które porusza. Dołączy do nich wybitny poeta i badacz Jerzy Jarniewicz.

“The Companion to British and Irish Poetry 1960-2015”

Dr Wolfgang Görtschacher jest starszym adiunktem na Uniwersytecie w Salzburgu. Ekspert w dziedzinie instytucjonalnych podstaw współczesnej poezji, a także szeroko publikowanym tłumaczem i badaczem współczesnego wiersza. Jest właścicielem i dyrektorem małego wydawnictwa Poetry Salzburg oraz redaktorem “Poetry Salzburg Review”. Od wielu lat jest stałym gościem festiwalu Between.Pomiędzy.

Profesor Jerzy Jarniewicz jest polskim poetą, tłumaczem i krytykiem literackim, wykłada język angielski na Uniwersytecie Łódzkim. Redaktor „Literatury na świecie”, wielokrotnie publikowany badacz i poeta, stały gość festiwalu Between, jeden z autorów opracowań z tomu „The Companion to Contemporary British and Irish Poetry”.

Profesor David Malcolm wykłada w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej SWPS w Warszawie. Z festiwalem Between.Pomiędzy związany jest od 2010 roku.

badania

3

„Poezja w Szkocji dziś”. Prowadzenie: Monika Szuba

Czwartek, 13 maja 2021, godz. 13.00

Zaczątkiem do rozważań na temat współczesnej poezji jest stwierdzenie Kathleen Jamie, że „powstawanie wszystkich wierszy powoduje niezwykła rzecz, jaką jest bycie w świecie”. Namysł nad tymi słowami posłuży do dyskusji wokół poetyckich form przedstawienia obecnego czasu w świetle licznych przejawów aktywności artystycznej w Szkocji. W jaki sposób poeci odkrywają ową „niezwykłą rzecz, jaką jest bycie w świecie” w swojej działalności twórczej? Jak przywołują miejsce doświadczane poprzez czas przy zastosowaniu środków poetyckich oraz innych mediów? Jakie tematy, kierunki i trendy obecnie dominują? Oto tylko niektóre pytania, wokół których toczyć się będzie nasza dyskusja.

Goście:

Dr Lindsay Blair (University of the Highlands and Islands)

Dr Robin MacKenzie (University of St Andrews)

Prof. Camille Manfredi (Université de Bretagne Occidentale)

Prof. Julian Wolfreys (Uniwersytet Gdański)


Prowadzenie: Dr Monika Szuba (Uniwersytet Gdański)

Monika Szuba

Monika Szuba – literaturoznawczyni, tłumaczka. W latach 2011-2017 zastępca dyrektora ds. naukowych festiwalu Between.Pomiędzy. Autorka monografii naukowej „Contemporary Scottish Poetry and the Natural World: Burnside, Jamie, Robertson and White” (Edinburgh University Press 2019).

badania

4

Julian Wolfreys, „For These Days”

„For These Days” to album z utworami reprezentującymi nurt progresywnego rocka oraz utworami instrumentalnymi autorstwa Behind the Sofa – będącego alter ego Juliana Wolfreysa. Behind the Sofa to „wirtualny kolektyw”, wymyślony zespół odpowiedni dla dzisiejszych czasów, w którym Julian Wolfreys gra na wszystkich instrumentach, jest autorem kompozycji oraz producentem.

Album jest dostępny na Bandcamp:

Julian Wolfreys to niezależny badacz, pisarz, poeta i muzyk. Autor lub redaktor ponad czterdziestu tomów naukowych. Wykładał w Stanach Zjednoczonych Ameryki, w Europie oraz w Wielkiej Brytanii.