Header is loading...

młodość

Teatr Miniatura

Współpraca z Teatrem Miniatura przybiera w tym roku charakter szczególny. W niedzielne południe proponujemy inspirowany przedstawieniem „Beton” spacer wokół najdłuższego falowca na gdańskim Przymorzu z wirtualnym oprowadzaniem (16 maja 2021). Tego samego dnia o godzinie 16.00 prezentujemy premierę słuchowiska radiowego dla dzieci „Silna grupa z śmietnika” w reżyserii Iwony Borawskiej, którego jesteśmy współproducentem. Świat radia zawsze był nam bliski. W 2013 roku kwartalnik „Tekstualia” wydał numer poświęcony tematowi „Literatura i radio”, redagowany przez Żanetę Turecką i Tomasza Wiśniewskiego (1 (32), 2013 )

młodość

Teatr w Trójmieście: Teatr Miniatura

Niedziela, 16 maja 2021

„Beton”

na podstawie powieści Latawiec z betonu Moniki Milewskiej

adaptacja i reżyseria: Michał Derlatka

animacje i multimedia: Sebastian Łukaszuk

muzyka: Sarapata Sound Workers

koncepcja scenografii i lalek: Wojciech Stachura

konsultacje konstrukcyjne scenografii: Beniamin Straszewski

reżyseria świateł: Maciej Iwańczyk


wykonanie: Wojciech Stachura

wykonanie piosenek: Marta Złakowska

głosy: Zofia Bartoś, Edyta Janusz-Ehrlich, Piotr Srebrowski


premiera online: 25 listopada 2020

„Beton” to fikcja sceniczna o inżynierze, twórcy gdańskiego falowca. Ten orędownik komunizmu, megaloman-donosiciel i oportunista odkrywa zadziwiającą właściwość własnego dzieła: falowiec zakrzywia czas, pozwalając na podróże w przyszłość. Tragizm losu inżyniera polega na tym, że niezależnie od wysiłków, które podejmuje, by wpłynąć na kształt przyszłości swojej i świata – nie jest on nigdy w stanie przewidzieć konsekwencji swoich działań, które często, mimo jego dobrych intencji, odnoszą skutek przeciwny do zamierzonego. Czy wobec tego warto w ogóle działać i podejmować wysiłek kształtowania rzeczywistości? Czy lepiej poddać się i biernie dryfować z prądem życia?

Spektakl jest częścią projektu FALOWIEC, CZYLI PODRÓŻ W HISTORIĘ dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra.

Materiał dostępny na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, użycie niekomercyjne, na tych samych warunkach 4.0

Beton Teatr Miniatura
Beton Teatr Miniatura
Beton Teatr Miniatura
Beton Teatr Miniatura
Beton Teatr Miniatura
Beton Teatr Miniatura
Beton Teatr Miniatura

16 maja 2021, godz. 12.00

„Wokół falowca”. Spacer online/offline

„słuchamy | spacerujemy | odkrywamy | działamy”

start: dowolne miejsce koło falowca przy ul. Obrońców Wybrzeża

Wydarzenie pomiędzy onlajnem i offlajnem skupione wokół bohatera spektaklu „Beton” Teatru Miniatura – najdłuższego falowca na gdańskim Przymorzu. Uczestnicy, spacerując wokół falowca, a jednocześnie połączeni przez aplikację Zoom, będą mogli na nowo odkryć to miejsce, inspirując się fabułą przedstawienia. Zapraszamy do stworzenia z nami wydarzenia performatywnego, łączącego literaturę, teatr, historię, odkrywanie własnego miasta i działanie w przestrzeni.

Potrzebne: naładowany telefon z zainstalowaną aplikacją Zoom i dostępem do internetu, słuchawki, notes i coś do pisania.

Wtedy połącz się z nami na ZOOM-ie i zacznij swój spacer od dowolnego miejsca wokół falowca przy ulicy Obrońców Wybrzeża.

16 maja 2021, godz. 16.00

„Silna grupa ze śmietnika” | premiera

słuchowisko familijne na podstawie książki Anny Lewkowskiej


adaptacja i reżyseria: Iwona Borawska

muzyka, przestrzeń dźwiękowa: Igor Gawlikowski

realizacja akustyczna: Jacek Puchalski


obsada:

Piotr Srebrowski | Budzik

Krystian Wieczyński | Mężczyzna, Scyzoryk

Piotr Kłudka | Długopis


Wojciech Stachura | Gwizdek

Magdalena Żulińska | Uszczelka, Głos 1

Edyta Janusz-Ehrlich | Pinceta

Andrzej Żak | Autor

Jakub Ehrlich | Śmieć 1, Dzbanuszek

Jacek Gierczak | Śmieć 2

Hanna Miśkiewicz | Sąsiadka, Głos 2


Produkcja: Miejski Teatr Miniatura, Radio Gdańsk

Partner: Festiwal Between.Pomiędzy

Wsparcie ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Premiera: 16 maja 2021 w ramach festiwalu Between.Pomiędzy

Słuchowisko zostało zrealizowane we współpracy z Radiem Gdańsk ramach projektu Uchosfera, gdzie powstają słuchowiska familijne na podstawie klasycznych powieści polskich i światowych.

Twórcy – reżyserka Iwona Borawska i muzyk Igor Gawlikowski – sięgnęli po polską książkę dla dzieci z lat 80. autorstwa Anny Lewkowskiej, która jest zabawną opowieścią o drugim życiu przedmiotów wyrzuconych na śmietnik. „W świecie rozbuchanego materializmu i chwilowych radości z zakupów, nieprzebranej masy plastikowych gadżetów lądujących na wysypiskach śmieci, ważnym wydał mi się powrót do nawiązania ciepłych relacji z zabawkami, ze sprzętami, które można uratować, naprawić, podziwiać lub po prostu traktować z szacunkiem” – opowiada Igor Gawlikowski, kompozytor, eksperymentator, współzałożyciel i członek interdyscyplinarnej grupy Karbido, związany też z zespołem Małe Instrumenty. Znany jest z tworzenia autorskich instrumentów, które pojawią się i w słuchowisku. „Zainteresowała mnie prostota, kameralność i specyficzne instrumentarium – śmieci. Bo w końcu to z mieszkańców śmietnika, naocznych świadków i uczestników wydarzeń, tworzy się orkiestra. Czyż może być coś lepszego od basowego bębna w postaci wielkiego plastikowego kubła na zmieszane? A jak zabrzmiałyby skrzypce z patyka, puszki i drutu?”.

Autorką adaptacji i reżyserką słuchowiska jest Iwona Borawska, wieloletnia dziennikarka Radia Gdańsk, nagrodzona m.in. za scenariusz słuchowiska „Wątpliwości profesora Carstena” Grzegorza Borosa podczas 19. edycji Festiwalu „Dwa Teatry”.

Miniatura: „Silna grupa ze śmietnika”
Miniatura: „Silna grupa ze śmietnika”
Miniatura: „Silna grupa ze śmietnika”
Miniatura: „Silna grupa ze śmietnika”
Miniatura: „Silna grupa ze śmietnika”
Miniatura: „Silna grupa ze śmietnika”
Miniatura: „Silna grupa ze śmietnika”